The Game Awards 2019 Winners

Game of the Year

  • Control
  • Death Stranding
  • Resident Evil 2
  • Sekiro: Shadows Die Twice – WINNER
  • Super Smash Bros. Ultimate
  • The Outer Worlds

 

Best Community Support

  • Apex Legends
  • Destiny 2 – WINNER
  • Final Fantasy XIV
  • Fortnite
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

 

Best Score/Music 

  • Cadence of Hyrule
  • Death Stranding – WINNER
  • Devil May Cry 5
  • Kingdom Hearts III
  • Sayonara Wild Hearts

 

Best Narrative

  • A Plague Tale: Innocence
  • Control
  • Death Stranding
  • Disco Elysium – WINNER
  • The Outer Worlds

 

Best Fighting Game

  • Dead or Alive 6 — Team Ninja/Koei Tecmo
  • Jump Force — Spike Chunsoft/Bandai Namco
  • Mortal Kombat 11 — NetherRealm/Warner Bros. Interactive Entertainment
  • Samurai Shodown — SNK Corporation/Athlon Games
  • Super Smash Bros. Ultimate — Bandai Namco/Sora Ltd./Nintendo – WINNER

 

Best Audio Design 

  • Call of Duty: Modern Warfare – WINNER
  • Control
  • Death Stranding
  • Gears 5
  • Resident Evil 2
  • Sekiro: Shadows Die Twice

 

Best Strategy Game

  • Age of Wonders: Planetfall
  • Anno 1800
  • Fire Emblem: Three Houses – WINNER
  • Total War: Three Kingdoms
  • Tropico 6
  • Wargroove

 

Content Creator of the Year

  • Jack “Courage” Dunlop
  • Benjamin “Dr. Lupo” Lupo
  • Soleil “Ewok” Wheeler
  • David “Grefg” Martínez
  • Michael “Shroud” Grzesiek – WINNER

 

Best Art Direction 

  • Control  – WINNER
  • Death Stranding
  • Gris
  • Sayonara Wild Hearts
  • Sekiro: Shadows Die Twice
  • The Legend of Zelda: Link’s Awakening

 

Best Action Game

  • Apex Legends — Respawn Entertainment/Electronic Arts
  • Astral Chain — Platinum Games/Nintendo
  • Call of Duty: Modern Warfare — Infinity Ward/Activision
  • Devil May Cry 5 — Capcom – WINNER
  • Gears 5 — The Coalition/Xbox Game Studios
  • Metro Exodus — 4A Games/Deep Silver

 

Games for Impact

  • Concrete Genie — Pixelopus/Sony Interactive Entertainment
  • Gris — Nomada Studio/Devolver Digital – WINNER
  • Kind Words — Popcannibal
  • Life Is Strange 2 — Dontnod/Square Enix
  • Sea of Solitude — Jo-Mei Games/Electronic Arts

 

Best Family Game

  • Luigi’s Mansion 3 – WINNER
  • Ring Fit Adventure
  • Super Mario Maker 2
  • Super Smash Bros. Ultimate
  • Yoshi’s Crafted World

 

Best Sports/Racing Game

  • Crash Team Racing Nitro-Fueled — Beenox/Activision – WINNER
  • Dirt Rally 2.0 — Codemasters
  • eFootball Pro Evolution Soccer 2020 — PES Productions/Konami
  • F1 2019 — Codemasters
  • FIFA 20 — EA Sports

 

Best Mobile Game

  • Call of Duty: Mobile — TiMi Studios/Activision – WINNER
  • Grindstone — Capybara Games
  • Sayonara Wild Hearts — Simogo/Annapurna Interactive
  • Sky: Children of Light — Thatgamecompany
  • What the Golf? — Tribland

 

Best Multiplayer Game

  • Apex Legends — Respawn Entertainment/Electronic Arts – WINNER
  • Borderlands 3 — Gearbox/2K Games
  • Call of Duty: Modern Warfare — Infinity Ward/Activision
  • Tetris 99 — Arika/Nintendo
  • Tom Clancy’s The Division 2 — Massive Entertainment/Ubisoft

 

Best Ongoing Game

  • Apex Legends
  • Destiny 2
  • Final Fantasy XIV
  • Fortnite – WINNER
  • Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

 

Best VR/AR Game

  • Asgard’s Wrath — Sanzaru Games/Oculus Studios
  • Blood & Truth — SIE London Studio/Sony Interactive Entertainment
  • Beat Saber — Beat Games – WINNER
  • No Man’s Sky — Hello Games
  • Trover Saves the Universe — Squanch Games

 

Best Performance

  • Ashly Burch as Parvati Holcomb — The Outer Worlds
  • Courtney Hope as Jesse Faden — Control
  • Laura Bailey as Kait Diaz — Gears 5
  • Mads Mikkelsen as Cliff — Death Stranding – WINNER
  • Matthew Porretta as Dr. Casper Darling — Control
  • Norman Reedus as Sam Porter Bridges — Death Stranding

 

Player’s Voice 

  • Death Stranding
  • Fire Emblem: Three Houses – WINNER
  • Star Wars Jedi: Fallen Order
  • Super Smash Bros. Ultimate

 

Fresh Indie Game 

  • ZA/UM for Disco Elysium – WINNER
  • Nomada Studio for Gris
  • DeadToast Entertainment for My Friend Pedro
  • Mobius Digital for Outer Wilds
  • MegaCrit for Slay the Spire
  • House House for Untitled Goose Game

 

Best Role Playing Game

  • Disco Elysium — ZA/UM – WINNER
  • Final Fantasy XIV — Square Enix
  • Kingdom Hearts III — Square Enix
  • Monster Hunter World: Iceborne — Capcom
  • The Outer Worlds — Obsidian Entertainment/Private Division

 

Best Independent Game

  • Baba Is You — Hempuli
  • Disco Elysium — ZA/UM- WINNER
  • Katana Zero — Askiisoft/Devolver Digital
  • Outer Wilds — Mobius Digital/Annapurna Interactive
  • Untitled Goose Game — House House/Panic

 

Best Game Direction

  • Control
  • Death Stranding – WINNER
  • Resident Evil 2
  • Sekiro: Shadows Die Twice
  • Outer Wilds

 

Best Action/Adventure Game – WINNER

  • Borderlands 3 — Gearbox/2K Games
  • Control — Remedy Entertainment/505 Games
  • Death Stranding — Kojima Productions/Sony Interactive Entertainment
  • Resident Evil 2 — Capcom
  • The Legend of Zelda: Link’s Awakening — Grezzo/Nintendo
  • Sekiro: Shadows Die Twice — FromSoftware/Activision

Best Esports Game

  • Counter-Strike: Global Offensive
  • Dota 2
  • Fortnite
  • League of Legends – WINNER
  • Overwatch

 

Best Esports Coach

  • Eric “adreN” Hoag (Team Liquid, Counter-Strike: Global Offensive)
  • Nu-ri “Cain” Jang (Team Liquid, League of Legends)
  • Fabian “GrabbZ” Lohmann (G2 Esports, League of Legends)
  • Kim “Kkoma” Jeong-gyun (SK Telecom T1, League of Legends)
  • Titouan “Sockshka” Merloz (OG, Dota 2)
  • Danny “Zonic” Sørensen (Astralis, Counter-Strike: Global Offensive) – WINNER

 

Best Esports Event

  • 2019 League of Legends World Championship – WINNER
  • 2019 Overwatch League Grand Finals
  • EVO 2019
  • Fortnite World Cup
  • IEM Katowice 2019
  • The International 2019

 

Best Esports Host

  • Alex “Goldenboy” Mendez
  • Alex “Machine” Richardson
  • Duan “Candice” Yu-Shuang
  • Eefje “Sjokz” Depoortere – WINNER
  • Paul “Redeye” Chaloner

 

Best Esports Team

  • Astralis (Counter-Strike: Global Offensive)
  • G2 Esports (League of Legends) – WINNER
  • OG (Dota 2)
  • San Francisco Shock (Overwatch League)
  • Team Liquid (Counter-Strike: Global Offensive)

 


Best Esports Player

  • Kyle “Bugha” Giersdorf – WINNER
  • Lee “Faker” Sang-hyeok
  • Luka “Perkz” Perkovic
  • Oleksandr “S1mple” Kostyliev
  • Jay “Sinatraa” Won

Get the Latest Award Buzz