14th Annual BAFTA Games Award Winners

Spread the love

ARTISTIC ACHIEVEMENT
CUPHEAD – StudioMDHR Entertainment Inc./StudioMDHR Entertainment Inc.
GOROGOA – Jason Roberts, Buried Signal/Annapurna Interactive
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd – WINNER
HORIZON ZERO DAWN – Guerrilla/Sony Interactive Entertainment Europe
THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD – Nintendo EPD/Nintendo
UNCHARTED: THE LOST LEGACY – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe

AUDIO ACHIEVEMENT
CALL OF DUTY: WORLD WAR II – Sledgehammer Games/Activision
DESTINY 2 – Bungie/Activision
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE – David Garcia Diaz – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd – WINNER
HORIZON ZERO DAWN – Guerrilla/Sony Interactive Entertainment Europe
STAR WARS BATTLEFRONT II – DICE/Electronic Arts
UNCHARTED: THE LOST LEGACY – Naughty Dog/Sony Interactive Entertainment Europe

BEST GAME
ASSASSIN’S CREED ORIGINS – Ubisoft Montreal/ Ubisoft
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd
HORIZON ZERO DAWN – Guerrilla/Sony Interactive Entertainment Europe
THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD – Nintendo EPD/Nintendo
SUPER MARIO ODYSSEY – Nintendo EPD/Nintendo
WHAT REMAINS OF EDITH FINCH – Giant Sparrow/Annapurna Interactive – WINNER

BRITISH GAME 
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd – WINNER
MONUMENT VALLEY 2 – ustwo games/ustwo games
REIGNS: HER MAJESTY – Leigh Alexander, François Alliot, Arnaud De Bock – Nerial Ltd/ Devolver Digital
THE SEXY BRUTALE – Charles Griffiths, James Griffiths, Tom Lansdale – Cavalier Game Studios and Tequila Works/ Tequila Works
SNIPER ELITE 4 – Rebellion/ Rebellion
TOTAL WAR: WARHAMMER II – Creative Assembly/ SEGA

DEBUT GAME
CUPHEAD Development Team – StudioMDHR Entertainment Inc./StudioMDHR Entertainment Inc.
GOROGOA – Jason Roberts, Buried Signal/Annapurna Interactive – WINNER
HOLLOW KNIGHT – Team Cherry/Team Cherry
NIGHT IN THE WOODS – Scott Benson, Alec Holowka, Bethany Hockenberry – InfiniteFall/Finji
THE SEXY BRUTALE – Charles Griffiths, James Griffiths, Tom Lansdale – Cavalier Game Studios and Tequila Works/Tequila Works
SLIME RANCHER – Monomi Park/Monomi Park

EVOLVING GAME
CLASH ROYALE – Supercell/ Supercell
FINAL FANTASY XV – Hajime Tabata – Square Enix/ Square Enix
FORTNITE – Epic Games/ Epic Games
OVERWATCH – Blizzard Entertainment/ Blizzard Entertainment – WINNER
PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS – PUBG Corp/ Bluehole, Inc.
TOM CLANCY’S RAINBOW SIX SIEGE – Ubisoft Montreal/ Ubisoft

FAMILY
JUST DANCE 2018 – Ubisoft Paris/ Ubisoft
LEGO WORLDS – TT Games/ WB Games
MARIO + RABBIDS KINGDOM BATTLE – Ubisoft/ Ubisoft
MONUMENT VALLEY 2 – ustwo games/ustwo games
SNIPPERCLIPS – SFB Games/ Nintendo
SUPER MARIO ODYSSEY – Nintendo EPD/Nintendo – WINNER

GAME BEYOND ENTERTAINMENT
BURY ME, MY LOVE – The Pixel Hunt & Fig/ ARTE & Playdius
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd – WINNER
LAST DAY OF JUNE – Massimo Guarini, Elia Randon, Andrew Thompson – Ovosonico/505 Games
LIFE IS STRANGE: BEFORE THE STORM – Deck Nine Games, Square Enix/Square Enix
NIGHT IN THE WOODS – Scott Benson, Alec Holowka, Bethany Hockenberry – InfiniteFall/ Finji
SEA HERO QUEST VR – Matthew Hyde, Max Scott-Slade, Hugo Scott-Slade – Glitchers/ Glitchers

GAME DESIGN
ASSASSIN’S CREED ORIGINS – Ubisoft Montreal/ Ubisoft
HORIZON ZERO DAWN – Guerrilla/Sony Interactive Entertainment Europe
THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD – Nintendo EPD/Nintendo
NIER AUTOMATA – Platinum Games; Square Enix/ Square Enix
SUPER MARIO ODYSSEY – Nintendo EPD/Nintendo – WINNER
WHAT REMAINS OF EDITH FINCH – Giant Sparrow/Annapurna Interactive

GAME INNOVATION
GOROGOA – Jason Roberts, Buried Signal/Annapurna Interactive
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd
THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD – Nintendo EPD/Nintendo – WINNER
NIER AUTOMATA – Platinum Games; Square Enix/Square Enix
SNIPPERCLIPS – SFB Games/Nintendo
WHAT REMAINS OF EDITH FINCH – Giant Sparrow/Annapurna Interactive

MOBILE GAME
BURY ME, MY LOVE – The Pixel Hunt & Fig/ ARTE & Playdius
GOLF CLASH – Paul Gouge, Alex Rigby, Gareth Jones – Playdemic/Playdemic – WINNER
GOROGOA – Jason Roberts, Buried Signal/Annapurna Interactive
KAMI 2 – State of Play/State of Play
MONUMENT VALLEY 2 – ustwo games/ustwo games
STRANGER THINGS: THE GAME – BonusXP, Inc./BonusXP, Inc.

MULTIPLAYER
DIVINITY: ORIGINAL SIN 2 – Larian Studios/ Larian Studios Games – WINNER
FORTNITE – Epic Games/ Epic Games
GANG BEASTS – Boneloaf/ Double Fine Productions
PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS – PUBG Corp/ Bluehole, Inc.
SPLATOON 2 – Nintendo EPD/Nintendo
STAR TREK BRIDGE CREW – Red Storm Entertainment/ Ubisoft

MUSIC
CUPHEAD – StudioMDHR Entertainment Inc./StudioMDHR Entertainment Inc. – WINNER
GET EVEN – The Farm 51/ Bandai Namco Entertainment Europe
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE – David Garcia Diaz, Andy LaPlegua – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd
HORIZON ZERO DAWN – Guerrilla/Sony Interactive Entertainment Europe
THE LEGEND OF ZELDA: BREATH OF THE WILD – Nintendo EPD/Nintendo
WHAT REMAINS OF EDITH FINCH – Jeff Russo – Giant Sparrow/Annapurna Interactive

NARRATIVE
HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE – Tameem Antoniades – Ninja Theory Ltd/ Ninja Theory Ltd
HORIZON ZERO DAWN – Guerrilla/Sony Interactive Entertainment Europe
NIGHT IN THE WOODS – Scott Benson, Alec Holowka, Bethany Hockenberry – InfiniteFall/ Finji – WINNER
TACOMA – Steve Gaynor, Karla Zimonja – Fullbright/ Fullbright
WHAT REMAINS OF EDITH FINCH – Giant Sparrow/Annapurna Interactive
WOLFENSTEIN II: THE NEW COLOSSUS – Jens Matthies, Tommy Tordsson Björk, Tom Keegan – Machine Games/ Bethesda

ORIGINAL PROPERTY
CUPHEAD – Chad Moldenhauer, Jared Moldenhauer – StudioMDHR Entertainment Inc./StudioMDHR Entertainment Inc.
GOROGOA – Jason Roberts, Buried Signal/Annapurna Interactive
HORIZON ZERO DAWN – Guerrilla/Sony Interactive Entertainment Europe – WINNER
NIGHT IN THE WOODS – Scott Benson, Alec Holowka, Bethany Hockenberry – InfiniteFall/ Finji
PLAYERUNKNOWN’S BATTLEGROUNDS – PUBG Corp/ Bluehole, Inc.
WHAT REMAINS OF EDITH FINCH – Giant Sparrow/Annapurna Interactive

PERFORMER
ABUBAKAR SALIM as Bayek in Assassin’s Creed Origins
ASHLY BURCH as Aloy in Horizon Zero Dawn
CLAUDIA BLACK as Chloe Frazer in Uncharted: The Lost Legacy
LAURA BAILEY as Nadine Ross in Uncharted: The Lost Legacy
MELINA JUERGENS as Senua in Hellblade: Senua’s Sacrifice – WINNER
VALERIE ROSE LOHMAN as Edith Finch in What Remains of Edith Finch

Official Site


Spread the love

Get the Latest Award Buzz